KURU GÖZ SENDROMU (GÖZ KURULUĞU)

Kuru Göz Sendromu (Keratokonjonktivitis Sicca) gözyaşı üretiminin azalması veya oluşan gözyaşının aşırı buharlaşmasına bağlı oluşan tablodur. Yetişkinlerde %8 ile %20 arasında görüldüğünü bildiren araştırmalar vardır.

Gün ilerledikçe artan batma, göz yabancı cisim ve iritasyon hissi en sık görülen belirtiledir. Bazı hastalarda kızarıklık, ağrı, gözde çekilme hissi ve göz arkasında basınç hissi gibi şikayetler de oluşabilir.

Normalde her göz kırpmamızda gözümüzün üzerindeki göz yaşı tabakası yenilenir. Bu yüzden göz kırpma sayısını azaltan ve gözümüzü ayırmadan yaptığımız bilgisayarla uğraşma, kitap okuma, araba sürme ve TV seyretme gibi davranışlar şikeyetlerin artmasına sebep olur. Aşırı sıcak, soğuk ve rüzgar da belirtileri arttırır.

Normal bireylerde yaşla beraber gözyaşı üretiminin azalması beklenilen bir değişikliktir. Kadınlarda menapoz ve hormonal değişiklikler ellili yaşlarda göz kuruluğu görülme oranını arttırır. Bunun yanında pek çok romatizmal hastalık (Romatoid Artrit, SLE, Sjögren sendromu) gözyaşı üretimini belirgin olarak azaltır. Diğer bir göz kuruluğu sebebi ilaç kullanımıdır. Antidepresan ilaçlar, doğum kontrol hapları, bazı hipertansiyon ilaçları ve allerji ilaçları (Antihistaminik) en bilinen kuru göz sebebi ilaçlardır. Bunların yanında A vitamini eksikliği, kontakt lens kullanımı, göz kapağı kenarındaki bozukluklar ve kirpik dibi iltihabı da göz kuruluğuna sebep olabilir.

Göz kuruluğu bazen sadece muayene mikroskobuyla basit bir muayene bile anlaşılabilir. Şüphe edilen hastalarda ise Schirmer Testi, BUT testi (gözyaşı kırılma zamanı) ve deneysel bazı testler tanıda yardımcıdır.

Kuru Göz Sendromu Tedavisi

Tedavide ilk seçenek hastaya mümkünse rahatsızlığını arttıran ortam ve aktivetelerden uzaklaşmasını önermektir. Ilaç olarak kullanılan gözyaşı damlalarının 2 amacı vardır. Eksik gözyaşını yerine koymak veya gözyaşı üretimini arttırmak. Eksikliği gidermek için suni gözyaşı ilaçları damla veya jel şeklinde kullanılabilir. Siklosporin isimli etken maddeyi içeren ilaçların ise uzun dönemde gözyaşı üretimini arttırdığı düşünülmektedir. Az sayıdaki hastada tercih edilen bir diğer seçenek gözyaşının burun boşluğuna akmasına engel olan ve gözyaşı kanalını mekanik olarak tıkayan Punktum Plağı'dır.