Sıkça Sorulan Sorular – Lazer Tedavileri

Lazer Tedavileri

Lazer işleminin uygulanması her bir göz için 3 ila 5 dakika gibi bir süre alır. Her iki göze uygulandığı düşünülürse operasyon süresi genelde 10 dakikayı geçmez.
Lazer operasyonlarından önce hastanın gözü anastezik damla ile uyuşturulduğundan operasyon sırasında hasta hiçbir acı veya ağrı hissetmez.
Lazer operasyonlarında göz kapaklarınız özel bir alet ile açık tutulur ve kırpmanız imkansızdır. Ayrıca eye-tracker adı verilen özel bir cihaz, lazer uygulaması sırasında gözünüzün en küçük haraketleri dahi takip eder ve lazer ışınlarını buna göre ayarlar. Bu sayede hastanın gözünü oynatması tedaviyi etkilemez.
Hangi yöntemin sizin için uygun olduğuna lazer operasyonlarında uzman olan doktorlar karar verebilirler. Muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra doktorunuzla görüşerek alternatifler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Lazer tedavisinden sonra ilk 24 saat yüz yıkamamak, göze el sürmemek, ovuşturmamak ve tozlu ortamlardan uzak durmak gerekir. İki hafta süresince göz makyajı yapmamalı ve 4 hafta boyunca denize veya havuza girmemelisiniz. Doktorunuzun verdiği ilaç ve damlaları mutlaka düzenli olarak kullanmalısınız.
Gebe veya emziren kadınlar, keratokonus, katarakt, glokom gibi gözde başka hastalıkları olan kişiler ve düzensiz şeker, romatizma gibi hastalıkları bulunan kişiler lazer tedavisine uygun değillerdir. Lazer operasyonundan önce doktorun soracağı sorular, yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda operasyona uygun olup olmadığınız net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Operasyondan sonra 1 veya 2 gün bulanık görme, yanma, batma veya sulanma gibi şikayetler görülebilir. Daha sonraki günlerde yan etkiler görülmez ve tamamen normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz.