Sıkça Sorulan Sorular – Kontakt Lensler

Lazer Tedavileri

Hayır değişmez. Kontakt lensler daha iyi bir görüş sağlamak için gözlük yerine kullanılan optik araçlardır ve tedavi edici özellikleri yoktur.
Kontakt lenslerde temizlik kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Kirli ellerle kontakt lens takmak, kontakt lens kutusundaki temizleyici sıvının kirli olması veya lenslerin bakımsız veya kullanım ömürlerinden sonra da kullanılması gibi durumlarda gözlerde enfeksiyon, saydam tabakada yaralar gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kontakt lenslerin doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanılması ve hijyene özen gösterilmesi gerekmektedir.
Hayır, gözlerinize en uygun cinsteki kontakt lensleri yalnızca göz doktorları belirleyebilir. Doktora başvurmadan veya sadece gözlük numaralarına göre kontakt lens satın alınır ise gözlerde kanlanma, batma hissi, çapaklanma, korneada ödem ve iltihap gibi şikayetler görülebilir. Bu tür sorunlar tedavi edilseler bile korneada kalıcı hasarlar yaratabilir.
Lenslerin çeşitlerine göre ömürleri de değişiklik gösterir. Örneğin bir gün kullanılıp atılan, bir hafta kullanılıp atılan, bir ay kullanılıp atılan lensler olduğu gibi ömürleri bir seneyi aşan lens çeşitleri de bulunmaktadır. Size uygun lenslere mutlaka doktorunuzla birlikte yapacağınız görüşmeler sonucunda karar vermelisiniz.
Kullanabilirsiniz. Böyle durumlarda iki gözde oluşan görüntüler farklı büyüklüklerde olacağından, bu kişiler gözlükle rahatsız olacaklardır. Kontakt lens kullanımı iki göz arasındaki numara farkının iki numarayı aştığı durumlarda gözlüğe göre çok daha iyi sonuçlar vermektedir.
Evet. Günümüzde birçok renk çeşidi bulunan kontakt lensler kullanılabilmektedir.