Sıkça Sorulan Sorular – Glokom

Lazer Tedavileri

Glokom bebekler dahil her yaşta görülebilmekle beraber, 40 yaşın üstündeki kişilerde daha yüksek oranla görülür. Ailesinde glokom hastası olanlar, kortizon kullananlar, trafik kazası gibi nedenlerle gözleri travmaya maruz kalmış kişiler ve şeker hastalarında risk daha yüksektir.
Göz içi basıncı yüksek olmayan ve damlalarla sonuç alınamayan hastalarda lazer tedavisi tercih edilebilir.
Glokom, doktorunuzun yapacağı kapsamlı tetkikler ve göz dibi muayenesi ile, sinir tabakasının incelenmesi sonucunda ortaya çıkarılır.
Göz içi basıncının çok ani şekilde yükselmesine glokom krizi adı verilir. Çok şiddetli göz ağrısı ve baş ağrısı, bulanık görme, bulantı, kusma ve ışığa hassasiyet görülebilir. Bu belirtileri gösteren hastalar hemen bir doktora başvurmalıdır. Geç kalınır ise kalıcı görme kayıpları oluşabilir.
Bazı ilaç ve damlalar ile göz içi basıncı hemen düşürülür. Göz tansiyonunun sürekli düşük seviyede kalması ve görmenin korunması için glokom ameliyatı yapılması gerekmektedir.
Glokomun şu ana kadar beslenme ile kanıtlanmış bir ilgisi saptanmamıştır.
Glokom ameliyatı sadece normal düzeyin üstüne çıkmış olan göz basıncını düşürmeye yönelik bir ameliyattır ve oluşan görme kayıplarına bir etkisi yoktur. Glokom ameliyatında amaç görme seviyesinin korunup, görme derecesinin daha da kötüleşmesini engellemektir.

Normal düzey 10-20 mm civa basıncı arasındadır. Glokomlu gözlerde bu değer 20 mm civa basıncı üzerine çıkmaktadır.