KONTAKT LENSLER

Kontakt lens, kornea yüzeyine yerleştirilen protez merceklere verilen genel isimdir.

Kontakt lensler, görme bozukluklarının düzeltilmesinde, kornea hastalıklarının tedavisinde veya göz renginin değiştirilmesi amaçlı kullanılabilirler. Günümüzde gözlüğün alternatifi haline gelmişlerdir. Gözlük takmanın rahatsızlık yarattığı kişilerde, iki göz arasında yüksek numara farkı olanlarda, yüksek numaralı gözlük kullananlarda, yüksek astigmatizması bulunanlarda, göz yapıları kontakt lens takmaya uygun olduğu sürece tercih edilmektedirler. Kontakt lenslerin estetik amaçlı olarak göz rengini değiştirmek için kullanımı da oldukça yaygındır.

Sert Kontakt Lensler

Alışma süresi uzun ve problemli olabildiği için günümüzde sert kontakt lenslerin kullanım yaygınlığı azalmıştır. Sıvı ve oksijen geçirgenlikleri düşüktür. Avantajları, astigmatizması olanlarda iyi sonuç vermeleri, dayanıklı, uzun ömürlü ve kolay temizlenebilir olmalarıdır.

Gaz Geçirgen Sert Lensler

Göze oksijen geçiıine izin veren, bu nedenle de kornanın epitel dokusuna daha az zarar veren sert lenslerdir. Korneanın şeklini almadıkları için astigmatizma veya keratokonus gibi rahatsızlıklarda etkilidirler.

Yumuşak Kontakt Lensler

Miyopi ve hipermetropi kırma kusurlarının düzeltilmesi ile birlikte bazı göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan, gözün tüm kornea tabakasını kaplayan lenslere verilen genel isimdir. Bu tür lensler kolay takılabilir, uyum süreleri kısadır ve esnek yapıları sayesinde uzun süre gözde kalabilirler. Keratokonus için de yumuşak kontakt lensler üretilmeye başlanmıştır. Aylık ve günlük kullanılan türleri mevcuttur.

Hibrid Kontakt Lensler

Özellikle yüksek astigmatizma ve keratokonusta olduğu gibi dik ve düzensiz kornealarda uygulanmak üzere geliştirilmiş modern lenslerdir. Genellikle çevreleri yumuşak, merkezleri ise sert vasıftadır. Bu nedenle hem hasta rahatlığı, hem de optik düzeltme yönünden başarı sağlama avantajlarını birlikte taşırlar.

Torik Kontakt Lensler

Miyopi, hipermetropi kırma kusurları ile asıl olarak astigmatizmanın düzeltilmesi için kullanılan, özel biçimlendirilmiş yumuşak kontakt lenslerdir. Yıllık, aylık ve günlük çeşitleri bulunmakla beraber, renkli seçenekleri de vardır.

Multifokal Kontakt Lensler

Yakını ve uzağı aynı anda görmeyi sağlayabilen yumuşak kontakt lenslerdir. Yakın ve uzak için iki ayrı gözlük kullanmak zorunda kalan presbiyoplar içindir.

Renkli Kontakt Lensler

Estetik amaçlı olarak göz rengini değiştirmek için kullanılırlar. Renkli lensler; miyop, hipermetrop ya da astigmatizma gibi kırma kusurlarını düzeltmek amacıyla numaralı da olabilirler.

Prostetik Kontakt Lensler

Bir gözün kornea tabakasında beyazlaşma gibi durumlarda uygulanan diğer gözün rengine yakın lenslere prostetik lens adı verilmektedir.

Kromojen Kontakt Lensler

Renkleri seçmekte zorlananlarda, renk algılamasını yükseltmek amacıyla üretilmiş renkli lensler de bulunmaktadır.